Moda na ZERO WASTE

Moda na ZERO WASTE, ekologiczne materiały pochodzące z roślin  

Ekologiczne materiały wegańskie

Data: 20 luty 2020

Korzystając ze sprawdzonych źródeł informacji i aktualnych eko trendów (warto sprawdzić w przeglądarce), nie ma najmniejszych złudzeń, co do rosnącej liczby świadomych eko odbiorców. Nie dziwi zatem fakt, że jak grzyby po deszczu powstają nowe dziedziny produkcji, firmy i marki, oferujące nowatorskie materiały organiczne czy wegańskie, służące do wytwarzania dóbr konsumpcyjnych i materiałów użytkowych. Wegańska skóra z kaktusa Desserto, z liści bananowca, ananasa, jabłek, celulozy (washpapa), czy materiały z korka idealnie nadają się na buty, akcesoria, torebki i plecaki. To już fakt. Według magazynu BURDA  eko trendy opanowały też modę i szycie! Używanie materiałów ze sprawdzonego źródła sprawia, że nie jesteśmy kolejnymi konsumentami sieciówek, których produkty wyrządzają nieodwracalne szkody ekologiczne. Inwestycje w rynek produktów zrównoważonych, to zaledwie wierzchołek góry lodowej potrzeb. Na ten moment nie wypracowano jeszcze rozwiązań systemowych w przemyśle tekstylnym i odzieżowym, które dążyłyby do trwałego zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Jednak warto wiedzieć, że pojawiło się już całkiem sporo wegańskich materiałów imitujących skórę i tkaniny, które w niedalekiej przyszłości zastąpią poliester i ograniczą produkcję bawełny:

1. Washable Kraft Paper - to impregnowana syntetycznym lateksem celuloza, czyli dostępny na rynku papier do szycia, który nie zwiera składników pochodzenia zwierzęcego, szkodliwych substancji (pentachlorophenol), PVC czy BPA i jest w pełni bezpieczny dla środowiska i człowieka.

2. Piñatex® - skóra z liści ananasa, to biodegradowalny, wegański i nieszkodliwy w procesie produkcji materiał pozyskiwany z włókien liści ananasa, który fakturą przypomina skórę naturalną. Producentem Pinatexu jest firma Ananas Anam  , której celem było stworzenie alternatywy dla skór zwierzęcych.

3. Bananatex - tkanina z bananów manilskich, to tegoroczna nowość na rynku tekstylnym stworzona przez szwajcarską markę Qwstion  , producenta stylowych torebek i plecaków W odróżnieniu od innych naturalnych materiałów, bananatex nie wymaga dużej ilości wody oraz pestycydów, do produkcji nadaje się łodyga rośliny, korzeń pozostaje w ziemi, dzięki czemu może ona rosnąć dalej.

Moda na ZERO WASTE, ekologiczne materiały pochodzące z roślin

Moda na ZERO WASTE, ekologiczne materiały pochodzące z roślin