Trendy w designie 2020

Spoglądając w przyszłość z nadzieją na lepsze jutro zastanawiamy się, co przyniesie nam najbliższy rok 2020. Aktualne trendy ogniskują nasze myśli i działania na ochronie środowiska naturalnego, z nastawieniem na eko design i recykling. Zakładając optymistyczny wariant, liczymy na pojawienie się zrównoważonych inicjatywy, bez szkodliwych konsekwencji dla przyrody. Już dzisiaj możemy sięgnąć po innowacyjne eksperymenty projektantów, zmierzające do tworzenia nowych materiałów opartych na recyklingu i alternatywnych technologiach. W sferze modowego designu uwagę przyciąga kolekcja marki ADIDAS, która we współpracy z Parley for the Oceans, organizacją skupioną na wyeliminowaniu plastiku z mórz i walką z zanieczyszczeniami, przekształca odpady z tworzyw sztucznych w produkty takie jak obuwie, stroje kąpielowe i koszulki piłkarskie. Strategia marki zmierza do zmniejszenia szybko rosnącego zagrożenia zanieczyszczeniem mórz i oceanów odpadami z plastiku. Należy przyjąć założenie, że plastik jest wadą projektową, którą można rozwiązać jedynie poprzez wynalezienie innego zastępczego materiału.

Buty Sneaker ADV EQT Support Adidas zaprojektowane po raz pierwszy w latach 90-tych. Adidas buty z recyklingu Trendy w designie 2020 - buty z recyklingu z tworzywa Kolejnym przykładem eko designu jest Ocean Chair, krzesło z sieci rybackich i plastikowych butelek, zaprojektowane pierwotnie przez Nanna i Joergen Ditzel w 1955 roku, wdrożone do produkcji w 2019 roku przez studio Mater.

Trendy w designie 2020 - krzesło z sieci rybackich

Ta recyklingowa transformacja szkodliwych dla środowiska śmieci w funkcjonalne i stylowe detale, jest silnym trendem na 2020. Rozwijająca się eko świadomość społeczna coraz częściej pozwala nam korzystać z produktów wytwarzanych lokalnie i służących tworzeniu nowoczesnego, świadomego ekologicznie domu. Według organizacji Parley for the Oceans, która pracuje nad opracowaniem nowych materiałów, które mogą zastąpić obecne tworzywa sztuczne - "Jeśli nie uda nam się powstrzymać ciągłego zanieczyszczenia oceanów, grozi nam wyginięcie wielu gatunków i zakłócenie całego ekosystemu".

Ta ponura perspektywa powinna być dla naszego pokolenia wystarczająco silnym motorem napędowym wszelkich zmian na lepsze. Międzypokoleniowa solidarność i troska o przyszłość najmłodszych obywateli jest tego warta.

Posted by decomanka

 

Dodaj komentarz

* Wymagane pola